English Ukrainian
Випуск 10 PDF Друк E-mail
ГЕОГРАФІЯ РЕКРЕАЦІЇ ТА ТУРИЗМУ: ТЕОРЕТИЧНІ ТА ПРИКЛАДНІ ПИТАННЯ

Александрова А.Ю. Концептуальные основы туристской лимологии

В статье обоснуется актуальность разработки нового междисциплинарного поля исследований – туристской лимологии (границеведения). Раскрываются общетеоретические подходы к ее формированию и основополагающая проблематика. Большое внимание уделяется туристским функциям государственной границы и приграничных территорий. Теоретические положения подкрепляются примерами из российской и зарубежной практики.

Свірідова Н.Д. Індустріальний туризм: теоретичні аспекти

Як показує практика, індустріальний туризм є дуже прибутковим, адже він викликає неабиякий інтерес серед туристів. Позитивний вплив індустріального туризму на розвиток регіонів у зарубіжних країнах є очевидним, адже ті регіони, які раніше вважалися не цікавими з точки зору туризму стали всесвітньо відомими туристськими центрами. Цей вид туризму являється дуже перспективним для промислових регіонів, на території яких розташовано декілька підприємств.

Смирнов І.Г. Міжнародна туристична система „Все включене”: логістичний аспект

Представлено особливості, переваги та проблеми однієї з сучасних ефективних технологій готельно-ресторанного обслуговування туристів. Розкрито логістичні особливості системи „Все включене”, зокрема узгодження обсягу закупівель необхідної сировини та готових виробів з величиною та структурою туристопотоку, що обслуговується. Звернуто увагу на передовий досвід готелів Туреччини в розвитку системи „Все включене” та запропоновано напрямки впровадження цієї системи в Україні, зокрема в Криму та в Карпатському регіоні.

Холодова О.О. Проблема підвищення якості туристичного продукту

Стаття присвячена проблемі формування системи управління якістю на туристичному підприємстві. Аналізуються складові загальної моделі управління якістю та засоби  забезпечення найвищого рівня обслуговування і повного задоволення потреб споживача, ефективне управління очікуваннями і залучення постійних клієнтів на довгостроковій основі.

Вороніна Г.Б. Фестивальний туризм як новий напрям світового туризму

В статті дається характеристика фестивальному туризму як новому напряму туристської діяльності.

Ханмагомедов Х. Л. Ландшафтно-рекреационные системы как факторы реализации экономического потенциала приморской низменности Дагестана (Россия)

Рассыпнов В.А., Максимова Н.Б. Использовавние рекреационных земель для организации сельского туризма на территории Русского Алтая

Наличие природных и исторических достопримечательностей на равнинной и предгорной территории Русского Алтая  привлекает в край туристов из России и соседних государств. Наиболее востребован сельский туризм, который в последние годы получил государственную поддержку. Создание туристических центров на сельских подворьях порождает ряд проблем экономического, экологического и социально-нравственного характера.

Цыренова И.Ж. Современные проблемы туристско-рекреационного использования национальных парков в пределах Байкальского региона

В статье рассматриваются проблемы национальных природных парков Байкальского региона, напрямую связанные с туристско-рекреационной деятельностью на современном этапе функционирования. Автор намечает примерный комплекс мер для улучшения обстановки.

Василенко Е.А. Транснациональные гостиничные цепи в РФ

Вопрос развития гостиничного хозяйства в РФ стоит достаточно остро, особенно, после глобального финансового кризиса. За последнее время ряд крупных гостиничных операторов первой величины подтвердили планы по экспансии в России. Рынки гостиничного хозяйства двух столиц уже достаточно освоены, и цепи заинтересовались регионами. Однако уже двум крупным операторам может стать тесно даже в городе-миллионнике: при запуске второго сетевого отеля показатели первого значительно ухудшаются. Спрос на качественные отели в столицах и крупных региональных центрах высокий, а объем номерного фонда и его качественные характеристики недостаточны, поэтому новые проекты под управлением международных гостиничных операторов повысят уровень конкуренции в данном сегменте.

Зима О.Г., Каркальова П.І. Розвиток зеленого туризму як спосіб покращення екологічного стану в Україні

Досліджено стан навколишнього середовища в Україні та світі та виділено найбільш забруднені території, виділена нормативно–правова база у сфері захисту навколишнього середовища та діяльності в сфері зеленого туризму в Україні.

Яковчук О.В. Оцінка туристичного потенціалу України

Розглянуто стан наукового дослідження туристичних ресурсів України, запропоновано модель оцінки туристичного потенціалу різних територій для потреб науки, державного управління і туристичного бізнесу, проведено оцінку туристичного потенціалу типових туристичних центрів України.

Корнілова Н.В. Проблеми розвитку туризму в Чернігівській області

У статті розглянуто проблеми розвитку туризму в Чернігівській області на прикладі діяльності Національного історико-культурного заповідника „Гетьманська столиця” в  м. Батурин.

КРАЇНОЗНАВСТВО ЯК МІЖДИСЦИПЛІНАРНИЙ НАПРЯМ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ: АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ

Стафійчук В.І. Політична глобалізація як складова процесу творення світосистеми

В статті розглядається політична глобалізація як складова процесу творення світосистеми та проблеми її політичної керованості.

Смаль В.В. Високотехнологічний експорт: просторово-статистичний аналіз на прикладі країн Європейського Союзу

На основі аналізу результатів розрахунку коефіцієнта порівняльних переваг Баласси та інших показників розвитку світової торгівлі виявлено закономірності та тенденції розвитку сектору торгівлі високотехнологічними товарами, притаманні "старим" та "новим" членам Європейського Союзу.

Пахомова Л.С. Географические образы Монголии  и его познавательный потенциал

Статья посвящена проблеме формирования географического образа территории и их познавательного потенциала для формирования географической культуры студентов-географов на примере  Монголии.  Летом 2008 года во время межзональной практики студентам – географам  предстала возможность узнать поближе природу, население и хозяйство Монголии по маршруту Улан - Батор – Тэрэлдж - Хархориин - Хустай – Эрдэнэт.

Сливка Р.Д. Застосування індексу недієздатності держав у дослідженні конфліктної ситуації в регіонах Чорного, Червоного морів та Східного Середземномор’я

Індекс недієздатності держав (ІНД) визначається Фондом миру (США) починаючи з 2005 року. Цей комплексний показник дає змогу оцінити здатність держави протистояти внутрішнім і зовнішнім загрозам за допомогою 12 індикаторів, які об’єднані в три групи: соціальні, економічні і політичні. В статі запропоновано використовувати ІНД для потреб порівняльного географічного дослідження конфліктної ситуації у трьох внутрішніх морських басейнах.

Коваль К.П. Транскордонне співробітництво Закарпаття та перспективи його розвитку

Звертається увага на транскордонне співробітництво Закарпаття з країнами-сусідами. Розглянуто шляхи реалізації співпраці області з цими країнами, вирішення спільних проблем, можливих перспектив соціально-економічного розвитку. Проаналізовано роботу влади, державних та громадських організацій, органів місцевого самоврядування в спільних проектах, спрямованих на розвиток прикордонних територій країн Карпатського Єврорегіону, що сприяє зростанню економічного потенціалу та соціального рівня життя населення. Вказано можливі шляхи подальшого розвитку міжнародного співробітництва в усіх сферах суспільного життя Закарпатської області.

Ключові слова: транскордонне співробітництво Закарпаття, євроінтеграція, угода, проект, перспектива розвитку.

ПРОБЛЕМИ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ

Ермакова Ж.А., Полякова И.Л., Холодилина Ю.Е. Региональные программы развития туризма: содержание, особенности, результаты

В статье осуществлён анализ содержания и итогов реализации региональных целевых программ по развитию туризма (на примере Оренбургской области). Сформулированы рекомендации по улучшению содержания и структуры программ, реализация которых позволит активизировать развитие туристской индустрии в регионе.

Коротун С.І., Коротун О.П. Схема стратегії розвитку та маркетингу туризму в регіоні

В статті розглянуті питання розробки схеми стратегії розвитку та маркетингу туризму в регіоні, дана стисла характеристика блоків схеми. Виявлені найважливіші напрями заходів, реалізація яких необхідна для успішного впровадження стратегічних планів стійкого розвитку туризму на регіональному рівні.

Ганич Н.М. Сучасні підходи до вдосконалення якості готельних послуг в Україні

У статті розглядаються головні критерії, які відіграють основну роль у вирішенні питань управління якістю готельних послуг. Ключові слова: готель, якість, послуга.

Єрмаченко В.Є., Дехтяр Н.А. Регіональна політика в галузі туризму: основні підходи (на прикладі Харківської області)

Наведені основні положення державної політики в сфері регіонального управління, визначені особливості розробки та реалізації програм розвитку в галузі туризму, окреслені проблемні питання впровадження проектів підтримки локальної туристичної інфраструктури.

Мельник Л.В. Конкурентоспроможність продукції на регіональному продовольчому ринку Хмельницької області та напрямки її підвищення

Проаналізовано стан продовольчих ринків та підприємств Хмельницької області. Визначено рівень конкурентоспроможності виробництва сільськогосподарської продукції у регіоні та її вплив на продовольчу безпеку. Запропоновано напрями підвищення рівня конкурентоспроможності підприємств харчової промисловості та їх продукції на продовольчому ринку Хмельницької області.

Креховецький В.В. Транспортне забезпечення адміністративних районів Івано-Франківської області

В статті розглядаються роль і функції транспорту в територіальних системах, на прикладі адміністративних районів Івано-Франківської області розкривається взаємозв’язок транспорту з природою, населенням і господарством, зроблено акцент на проблемах територіального  забезпечення транспортом. Представлена типологія адміністративних районів за показником транспортної забезпеченості.

ГЕОІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Голубцов О.Г., Путренко В.В., Чехній В.М., Фаріон Ю.М. Ландшафтна ГІС як результат ландшафтознавчого прикладного дослідження адміністративного району: методичні аспекти

Розглянуто зміст і структуру ландшафтної ГІС, визначено основні етапи її створення. Показано роль ландшафтної ГІС у прикладних ландшафтознавчих дослідженнях на рівні адміністративного району.

Воронін І.М. Інформаційна трансформація системи розселення

У статті дається аналіз впливу процесу інформатизації на формування нової системи розселення населення.

Курач Т.М. Цілепокладання класифікації географічних карт

Описується сутність систематизації цілей класифікації географічних карт. На основі загальної теорії класифікації розроблено "дерево цілей"  у вигляді системи цілей  класифікації географічних карт. Виділено три основних критерії:  фінальності,  емпіричної апробації, наукового обґрунтування. Шість додаткових критеріїв відносяться до ефективної реалізації класифікування.

Орещенко А.В. Організація виробничого відділу зі створення тривимірних реалістичних картографічних моделей

Аналізуються функції фахівців, які мають входити до складу відділу зі створення тривимірних реалістичних моделей. Описано важливі для отримання замовлення та його успішного виконання здібності працівників. Охарактеризовано особливості організації виробництва зі створення тривимірних моделей.

ПРИРОДНИЧА ГЕОГРАФІЯ: ТЕОРІЯ ТА ПРАКТИКА

Бредихин А.В, Блинова Ю.М. Функции рельефа в рекреационно-геоморфолгических системах райнов с активной современной геодинамикой

 В современном мире, где сфера туризма развивается быстрыми темпами, особенно актуальным становится вопрос о связи рельефа, как основного компонента ландшафта, с рекреацией. Исследования в этой области  открывают новые перспективы не только для дальнейшего развития туристической отрасли, но и для научных изысканий, поскольку они помогают более эффективно использовать природные ресурсы и обеспечивать безопасное функционирование  рекреационных.

Гавриленко О.П., Бойко Ю.В. Шляхи реалізації геоекологічних принципів при проектуванні геотехсистем природоохоронного призначення

Розглянуті головні шляхи реалізації геоекологічних принципів при проектуванні геотехсистем природоохоронного призначення. Зважаючи на сучасне недостатньо ефективне ведення природоохоронної діяльності, серед цих шляхів слід виділити наступні: суворе дотримання принципів повсюдності проведення природоохоронних заходів; їх територіальна диференціація; створення оптимального режиму управління і контролю природоохоронною діяльністю. Кінцевою метою має бути суворе дотримання геоекологічного підходу при проектуванні геотехсистем природоохоронного призначення.

Трофимова Т.П., Жирков И.И. Экологическое состояние уникального озера Ниджили

Проведено гидрохимическое и гидрологическое исследование озера Ниджили Республики Саха (Якутия). Озеро является одним из большой по объему водной массы и одним из важных по интенсивности  рыбохозяйственного использования в республике. По результатам лимнологического исследования дана оценка современного состояния водной экосистемы озера.

Пендерецький О.В. Нейромережа  прогнозування  стоку  ріки  Дністер

Запропоновано метод прогнозування стоку ріки Дністер, який базується на використанні теорії нейромережі. Для прогнозу майбутніх значень витрат води у річці за її минулими значеннями використовується адаптивний лінійний зважений суматор, який складається із двох частин: лінійно-зваженого суматора з адаптивно коректувальними вагами і підсистеми, яка призначена для адаптивної корекції цих ваг і яка реалізує так званий LMS-алгоритм.

Антонов О.М., Винарчук О.О., Кравчинський Р.Л. Оцінка водно-ресурсного потенціалу р. Хорол

В статті розглянуті основні аспекти природних умов та природно-ресурсного потенціалу басейну р. Хорол. На основі комплексних гідролого-гідрогеологічних досліджень визначено кількісну оцінку перспективних і прогнозних ресурсів поверхневих та підземних вод.

Слепцова Н.П. Агроландшафты  севера  долины Туймаада

В статье рассматриваются особенности географического распространения и природные условия формирования агроландшафтов в долине Туймаада, их типология и место в структуре антропогенных ландшафтов территории.

Кармазиненко С.П. Етапи мікроморфологічних досліджень викопних ґрунтів і відкладів на території України

Описані основні специфічні особливості викопних ґрунтів і відкладів України та показана роль й місце мікроморфологічного методу при їх дослідженні. На основі праць попередників виділені і детально охарактеризовані основні етапи мікроморфологічних досліджень древніх ґрунтів і відкладів. Особлива роль приділена камеральному етапу, в якому безпосередньо і виконується мікроморфологічний аналіз і синтез ґрунтових шліфів з непорушеною будовою. Ключові слова: викопні ґрунти, мікроморфологічний метод, етапи мікроморфологічних досліджень.

Горбунов Р.В., Лапченко В.А., Беседина Т.Ю. Роль синоптических ситуаций в динамике состояний ландшафтов

У роботі розглянуто вплив зміни синоптичних ситуацій на динаміку погодних станів ландшафтів. Виявлено, що кожна синоптична ситуація в залежності від сезону прояву має характерний набір погодних станів ландшафтів.

Ключові слова: синоптичні ситуації, стан ландшафтів, динаміка, внутрішньодобова ритмологічна структура

Дідовець Ю.С. Глобальна зміна клімату: антропогенний чи природний вплив?

Причини глобальної зміни клімату зараз досить актуальні.  Чи насправді людство завдає настільки сильний вплив природі, що змінюється клімат? Чи це лише закономірна циклічність зміни температур під впливом природних факторів? Суперечливі теорії глобального потепління.

Рижа К.І. Рекреаційні ландшафти: основні підходи до розуміння ролі лісових територій у туристичному секторі

В статті розглянуто основні шляхи організації туристично-рекреаційної діяльності в межах лісових екосистем. Розкрито базові принципи підвищення ефективності використання лісів у туристичному секторі. Запропоновано ряд управлінських заходів, спрямованих на збереження цінних лісових територій та підвищення якості туристичних послуг.

ВІДОМОСТІ ПРО АВТОРІВ

  1. Александрова А.Ю. – доктор географических наук, профессор, Московский государственный университет имени М.В. Ломоносова, географический факультет, кафедра рекреационной географии и туризма.
  2. Антонов О.М. – науковий співробітник, Інститут геологічних наук Національної Академії Наук України.Беседина Т.Ю. – студентка 3 курса, Таврический национальный университет имени В.И. Вернадского.
  3. Блинова Ю.М. – магистрант 2 года обучения, Московский Государственный университет имени М.В. Ломоносова, географический факультет.
  4. Бойко Ю.В. – студентка 1 курсу магістратури, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, географічний факультет, кафедра фізичної географії та геоекології.
  5. Бредихин А.В. – доктор географических наук, профессор, Московский Государственный университет имени М.В. Ломоносова, географический факультет, кафедра геоморфологии и палеогеографии.
  6. Василенко Е.А. – аспирантка, Московский государственный университет имени М.В. Ломоносова.
  7. Винарчук О.О. – аспірантка, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, географічний факультет. Воронін І.М. – кандидат географічних наук, доцент, завідувач кафедри туризму Севастопольського економіко-гуманітарного інституту Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського.
  8. Вороніна Г.Б. – старший викладач, Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського, Севастопольський економіко-гуманітарний інститут, кафедра туризму.Гавриленко О.П. – кандидат географічних наук, доцент, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, географічний факультет, кафедра фізичної географії та геоекології.
  9. Ганич Н.М. – асистент, Львівський національний університет імені Івана Франка, географічний факультет, кафедра туризму.
  10. Голубцов О.Г. – кандидат географічних наук, науковий співробітник, Інститут географії НАН України.
  11. Горбунов Р.В. – аспирант, младший научный сотрудник, Таврический национальный университет им. В.И. Вернадского Карадагский природный заповедник НАН Украины.
  12. Дехтяр Н.А. – викладач, Харківський національний економічний університет, кафедра туризму.
  13. Дідовець Ю.С. – студент 4 курсу, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, географічний факультет, кафедра фізичної географії та геоекології.
  14. Єрмаченко В.Є. – кандидат економічних наук, професор, завідувач кафедри туризму, Харківський національний економічний університет.
  15. Ермакова Ж.А. – доктор экономических наук, профессор, заведующий кафедрой управления персоналом, сервиса и туризма ГОУ ВПО «Оренбургский государственный университет».
  16. Жирков И.И. – кандидат географических наук, доцент, Северо-Восточный федеральный университет имени М.К. Аммосова, биолого-географический факультет, кафедра географии,  научный руководитель научно-исследовательской лаборатории озероведения БГФ СВФУ, профессор кафедры географии.
  17. Зима О.Г. – кандидат економічних наук, доцент, Харківський національний економічний университет, кафедра туризму.
  18. Каркальова П.І. – студентка 5 курсу, Харківський національний економічний університет. Кармазиненко С.П. – кандидат географічних наук, науковий співробітник, Інститут географії НАН України.
  19. Коваль К.П. – старший лаборант, Ужгородський Національний Університет, кафедра фізичної географії та раціонального природокористування.
  20. Корнілова Н.В. – кандидат географічних наук, доцент, Київський національний університет культури і мистецтв, Інституту готельно-ресторанного і туристичного бізнесу, кафедра міжнародного туризму.
  21. Коротун О.П. – викладач, Європейський університет, Рівненська філія, кафедра менеджменту.
  22. Коротун С.І. – кандидат географічних наук, доцент, Національний університет водного господарства та природокористування, факультет економіки і підприємництва, кафедра економіки підприємства.Кравчинський Р.Л. – аспірант, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, географічний факультет.
  23. Креховецький В.В. – аспірант, асистент, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, кафедра географії та природознавства.
  24. Курач Т.М. – кандидат географічних наук, асистент, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра геодезії і картографії.
  25. Лапченко В.А. – заведующий сектором, Карадагский природный заповедник НАН Украины.
  26. Максимова Н.Б. – кандидат сельскохозяйственных наук, доцент, ГОУВПО Алтайский государственный университет, географический факультет, кафедра природопользования и геоэкологии.Мельник Л.В. – кандидат географічних наук, асистент, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, географічний факультет, кафедра економічної і соціальної географії.
  27. Орещенко А.В. – аспірант, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра геодезії та картографії.
  28. Пахомова Л.С. – кандидат педагогических наук, доцент, Северо-Восточный федеральный университет им. М.К. Аммосова, кафедра географии.
  29. Пендерецький О.В. – доцент, кандидат технічних наук, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, кафедра туризму.
  30. Полякова И.Л. – магистрант, ГОУ ВПО «Оренбургский государственный университет».
  31. Путренко В.В. – кандидат географічних наук, науковий співробітник, Інститут географії НАН України.
  32. Рассыпнов В.А. – доктор биологических наук, профессор, Алтайский государственный аграрный университет, кафедра землеустройства, земельного и городского кадастра.
  33. Рижа К.І. – асистент, "Галицька Академія", кафедра екології і туризму.
  34. Свірідова Н.Д. – доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри туризму і готельного господарства, Східноукраїнський національний університет ім. Володимира Даля.
  35. Сливка Р.Р. – кандидат географічних наук, доцент, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, кафедра географії і природознавства.
  36. Слепцова Н.П. – кандидат биологических наук, доцент, заведующая кафедрой географии, Северо-восточный федеральный университет имени М.К. Аммосова, биолого-географический факультет.
  37. Смаль В.В. – кандидат географічних наук, докторант, доцент, Київський національний університет імені Тараса Шевченка.Смирнов І.Г. – доктор географічних наук, професор, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, географічний факультет, кафедра країнознавства та туризму.
  38. Стафійчук В.І. – кандидат географічних наук, доцент, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, географічний факультет, кафедра країнознавства та туризму
  39. Трофимова Т.П. – инженер-аналитик, Северо-Восточный федеральный университет имени М.К. Аммосова, научно-исследовательская лаборатория озероведения БГФ СВФУ.
  40. Фаріон Ю.М. – молодший науковий співробітник, Інститут географії НАН України.
  41. Ханмагомедов Х.Л. – доктор географических наук, профессор ГОУ ВПО «Дагестанский государственный педагогический университет», кафедра физической географии, почетный работник высшего профессионального образования Российской Федерации, заслуженный деятель науки Республики Дагестан, действительный член (академик) Международной академии наук экологии и безопасности жизнедеятельности, действительный член европейской академии естествознания.
  42. Холодилина Ю.Е. – магистрант, ГОУ ВПО «Оренбургский государственный университет».
  43. Холодова О.О. – кандидат психологічних наук, доцент, Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, кафедра туризму та готельно-ресторанної справи.
  44. Цыренова И.Ж. – аспирант, Московский государственный университет имени М.В. Ломоносова, географический факультет, кафедра рекреационной географии и туризма.
  45. Чехній В.М. – кандидат географічних наук, в.о. завідувача відділу ландшафтознавства, Інститут географії НАН України.
  46. Яковчук О.В. – кандидат географічних наук, доцент, Харківський торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, кафедра туризму і соціальних наук.

КОЛОНКА РЕЦЕНЗЕНТА

У збірнику «Географія та туризм» на сучасному рівні розглядаються науково-практичні тенденції географічної науки, актуальні суспільно-географічні та природознавчі проблеми України та світу, найважливіші питання географії рекреації та туризму.

Варто відмітити оригінальну концепцію збірника «Географія та туризм», що віддзеркалює поліаспектність різних направлень географії, які є пріоритетними та нагальними в сучасному науковому світі. Особливу увагу приділено управлінню територіями і регіонами та країнознавчим дослідженням. Висвітлюються питання регіональних ландшафтних структур, геоекологічних проблем, розкриваються конструктивно-географчні засади регіонального природокористування, шляхи застосування ГІС-технологій для вирішення прикладних питань. Теоретичні положення підкріплено прикладами і практичними рекомендаціями.

Таким чином, проведена робота авторів статей є змістовною з важливими та обґрунтованими висновками для географії як науки новітнього засобу просторового осмислення сучасного світу.

Бейдик О.О., доктор географічних наук, професор кафедри країнознавства та туризму

Київського національного університету імені Тараса Шевченка