English Ukrainian
v738 PDF Друк E-mail
Автор: Administrator   
Неділя, 31 березня 2024 11:21

ІІІ. ПРИРОДНИЧА ГЕОГРАФІЯ: ТЕОРІЯ ТА ПРАКТИКА

Завантажити page white acrobat

УДК 502.504.556.5 https://doi.org/10.17721/2308-135X.2023.73.58-63

Холоденко Вікторія Святославівна,

кандидат географічних наук; доцент Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне, Україна, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Холоденко Андрій Олексійович Рівненський інститут Київського університету права, м. Рівне, Україна

Будз Олена Петрівна,

кандидат технічних наук; доцент Національний університет водного господарства та природокористування м. Рівне, Україна

ОСОБЛИВОСТІ ОЦІНКИ ВПЛИВУ НА ДОВКІЛЛЯ ПОВЕРХНЕВИХ ВОД

Метою даного дослідження є системний аналіз особливостей оцінки впливу на довкілля поверхневих вод. Стаття є продовженням низки публікацій з оцінки впливу на довкілля водних ресурсів.

Методика. У науковому дослідженні з особливостей оцінки впливу на довкілля поверхневих вод використано системний підхід для аналізу характеристик оцінки впливу на довкілля (ОВД) поверхневих вод за такими напрямами: процедури ОВД поверхневих вод, термінологія, характер та документація; оцінка впливу планованої (господарської) діяльності на поверхневі води; опис діяльності, пов'язаної з поверхневими водами. Для досягнення цієї мети були виконані наступні завдання: вивчено та охарактеризовано процедури, тривалість, характер та документацію ОВД щодо поверхневих вод; досліджено та обговорено оцінку впливу планованої (господарської) діяльності на поверхневі води; проаналізовано опис діяльності, пов'язаної з поверхневими водами.

Результати. Розглянуто нормативно-правові аспекти питання (закони, ДБН, методичні рекомендації), процедуру, термін, характер, матеріали ОВД поверхневих вод. Загальний термін ОВД може бути від 60 до 120 днів. Звіт з ОВД включає різноманітні матеріали, які відображають вивченість даної території; матеріали надані замовником робіт; відомості Державного звітного балансу використання поверхневих вод у відповідному районі тощо. Необхідно відмітити, що ОВД включає дослідження території поверхневих вод у процесі підготовчих, будівельних робіт, під час експлуатації поверхневих вод, опису ресурсів, які будуть використовуватися, санітарно-захисна зона (СЗЗ), водокористування і водовідведення. Вивчено оцінки впливу на поверхневі води планової (господарської) діяльності, а також проаналізовано опис заходів щодо поверхневих вод. Дослідження проведено на основі звітів з ОВД для планової діяльності на поверхневих водних об'єктах. Ймовірний вплив на поверхневі води рекомендується проводити за біологічними, гідроморфологічними, хімічними та фізико-хімічними показниками, а також загальним рівнем засміченості і замулення на місцевому рівні. В оцінку включають забрудненість масиву поверхневих вод побутовим та іншим сміттям. Здійснюється опис факторів довкілля, які ймовірно зазнають впливу з боку планованої діяльності та її альтернативних варіантів у тому числі здоров'я населення, стан фауни, флори, біорізноманіття, ґрунтів, води, повітря, кліматичні фактори, матеріальні об'єкти, включаючи архітектурну, археологічну та культурну спадщину, ландшафт, соціально-економічні умови та взаємозв'язки між цими факторами. А також проводиться оцінка можливого впливу на довкілля планованої діяльності, зокрема, величини та масштабів такого впливу. Проводять оцінку за видами та кількістю очікуваних відходів. Також необхідно проводити оцінку діяльності компаній, підприємств, установ тощо, які знаходяться в зоні впливу такої планової діяльності. Необхідно враховувати при оцінці ОВД наявність затвердженого плану управління річковим басейном, небезпечні геологічні процеси, до яких можуть призводити морфологічні впливи вод. При оцінці рекомендується застосовувати сучасні методи дослідження. У дослідженні не розглядалося питання результатів громадського обговорення щодо такої планової діяльності із поверхневими водами.

Наукова новизна полягає в системному аналізі особливостей оцінки впливу на довкілля поверхневих вод. Дослідження було проведено для всіх учасників, які можуть вивчати та здійснювати ОВД.

Практична значимість. Результати дослідження можуть бути використані в навчальному процесі Національного університету водного господарства та природокористування, зокрема, на спеціальності 103 «Науки про Землю» та інших закладах вищої освіти при викладанні гідрологічних, природничих, географічних, економічних, еколого-геологічних дисциплін. Своє застосування результати знайдуть в законодавчій та виконавчій роботі органів місцевого самоврядування при розробці програм соціально-економічного розвитку територіальних громад. Матеріали дослідження сприятимуть раціональному використанню водних ресурсів в областях України.

Ключові слова: оцінка впливу на довкілля, поверхневі води, заходи, забруднення, навколишнє середовище, екологічна рівновага.

Список використаних джерел

Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» від 21.07.2017 // Відомості Верховної Ради України офіційне видання. — 2017 р., № 29, стор. 12.

ДБН А.2.2-1:2021 «Склад і зміст матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС)». Видання офіційне. К. : Мінрегіон України. 2022. – 26 с.

Загальні методичні рекомендації щодо змісту та порядку складання звітів з оцінки впливу на довкілля. / Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України/ Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля. 88 с. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://eia.menr.gov.ua/

Закон України «Про управління відходами» від 20.06.2022 р. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2320-20#Text/.

Холоденко В.С., Холоденко А.О., Матус С.К. Особливості оцінки впливу на довкілля підземних вод / Вісник НУВГП: збірник наукових праць. Вип. 2(102), Рівне: 2023.

Надійшла до редколегії 06.10.2023

Прийнята до друку 15.11.2023

Останнє оновлення на Четвер, 04 квітня 2024 06:59